Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE
Wszystkie wydarzenia
22 08 2019 (czwartek)

Potańcówka ze Swarzędzką Orkiestrą Detą

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Swarzędzu zaprasza na  II Potańcówkę ze Swarzędzką Orkiestrą Dętą na Plantach.

22 sierpnia 2019 od godziny 19.00, pl. Niezłomnych.

 

/OPS/

24 08 2019 (sobota)

Gminne Dożynki - zapraszamy do Zalasewa!

Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w sobotę, 24 sierpnia przy świetlicy wiejskiej w Zalasewie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godz. 15:00 mszą św. na placu za świetlicą wiejską. Scena ustawiona będzie na boisku sportowym. Występy sceniczne poprzedzi korowód dożynkowy.

Program imprezy:

15:00 - Polowa Msza Święta - świetlica wiejska

15:50 - Korowód wprowadzający wieńce dożynkowe

16:00 - Obrzęd dożynkowy i koncert zespołu Poligrodzianie

17:10 - Zespół Regionalny OLSZYNA

18:00 - Camasutra

19:00 - Jan Zieliński - Daj mi tę noc...

20:00 - Sekcja Tańca Ośrodka Kultury

20:30 - Francesco Napoli

21:30 - Zabawa taneczna: DJ Thomas, DJ Kończak

Na uczestników tegorocznych Dożynek Gminnych będzie czekał darmowy poczęstunek grochówką. Dla najmłodszych powstanie dmuchany plac zabaw. Wśród dodatkowych atrakcji będą również stoiska wyrobów regionalnych LGD „Trakt Piastów", strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Swarzędzu oraz SZPOT Miasteczko Samochodowe.

Serdecznie zapraszamy!

/ok/

 

25 08 2019 (niedziela)

"Zouzy" na Pikniku Trzech Pokoleń

Wiele atrakcji będzie czekać na Państwa podczas Pikniku Trzech Pokoleń 25 sierpnia od godziny 15.00. Już dziś zapraszamy na koncert Zespołu Zouzy, w skład którego wchodzi 5 enrgicznych dziewczyn znanych z przebojów „Skrzydła" czy „Dzięki za wszystko" - piosenki tytułowej serialu „Zakochani po uszy" oraz na wiele innych atrakcji m.in. zagadki logiczne do Imaginarium, budowanie dla przyszłych architektów i nie tylko przestrzennych obiektów z drewnianych klocków Linden oraz naukowe niespodzianki podczas których każdy będzie mógł zrobić swojego slima, pobawić się kosmoBotami, wykreować coś z Smart_Creation i wiele innych. Jak co roku towarzyszyć nam będą niezapomniane wrażenia podczas zabawy z pianą i kulami wodnymi. Zarezerwujecie sobie czas w niedzielne popołudnia i przyjdźcie do Sceny nad Jeziorem przy ul. Kosynierów 1.Wstęp wolny. Zapraszamy!

/ops/

 

27 08 2019 (wtorek)

XII Sesja Rady Miejskiej

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu zaprasza na XII Sesję Rady Miejskiej w Swarzędzu, która odbędzie się w dniu 27 sierpnia 2019 r., o godz. 13:00 w Ośrodku Kultury w Swarzędzu, ul. Poznańska 14.

 

Porządek obrad:

1. Otwarcie XII Sesji Rady Miejskiej i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z IX, X i XI sesji.

4. Informacja o aktualnych i planowanych rozwiązaniach w zakresie komunikacji drogowej w Gminie Swarzędz.

5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie  zmiany uchwały budżetowej Miasta i Gminy Swarzędz na rok 2019.

6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Swarzędz na lata 2019 -2036.

7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr IX/135/2019 Rady Miejskiej

w Swarzędzu z dnia 25 czerwca 2019r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej

i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu konkursowego pn. "KAMELEON - zmieniam się II" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, oś Priorytetowa 7. Włączenie społeczne, Działanie 7.1. Aktywna integracja, Poddziałanie 7.1.2. Aktywna integracja - projekty konkursowe, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

10. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu korzystania z boiska do hokeja na sztucznej trawie przy Szkole Podstawowej nr 5 w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 3.

11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części Bogucina i Janikowa.

12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „ Rejon ulicy Sarbinowskiej w Łowęcinie".

13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Rejon ulic: Bliskiej i Leśnej Polanki w Rabowicach".

14. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Rejon ulicy Pszczelnej w Zalasewie".

15. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz.

16. Sprawozdanie Burmistrza z pracy w okresie międzysesyjnym.

17. Informacja  o złożonych   interpelacjach i zapytaniach   oraz  o  odpowiedziach  na  interpelacje i zapytania.

18. Wolne głosy.

19. Komunikaty.

20. Zakończenie XII sesji.

 

 

1 09 2019 (niedziela)

IV Półmaraton Szpot Swarzędz

Niemal zupełnie nowa, płaska, bardzo szybka trasa, to jeden z wyróżników IV Półmaratonu Szpot Swarzędz, który za kilka tygodni, a dokładnie w niedzielę, 1 września 2019 roku. Wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego da tradycyjnie sygnał do startu, a nastąpi  to o godzinie 10:00, tradycyjnie  na swarzędzkim Rynku. I tutaj już analogie z trasą znaną od 2016 roku się kończą. Nie będzie bowiem podbiegów ani na wiadukt nad trasą kolejową Poznań - Warszawa, ani na ulicy Piaski. Będzie natomiast ponad 20 kilometrów płaskiej, o długich prostych odcinkach, o bardzo dobrej nawierzchni trasy, która prowokować będzie do ustanawiania nowych rekordów życiowych . Biegacze pobiegną bowiem ze swarzędzkiego Rynku ulicą Wrzesińską, następnie przez Łowęcin, Sarbinowo, w okolice Paczkowa, stamtąd niemal do miejscowości Góra i z powrotem przez Łowęcin do Stadionu Miejskiego przy ulicy św. Marcina 1, gdzie zlokalizowana będzie - również tradycyjnie - meta . Limit uczestników ustalony został przez organizatora - firmę Szpot - na 1 500 biegaczek i biegaczy. Zapisy trwają od kilku tygodni, wpisowe wynosi 60 złotych,  a zapisać się można poprzez stronę www.biegi.szpot.pl .

Poza klasyfikacją generalną kobiet i mężczyzn będziemy również nagradzali finansowo najlepsze trzy zawodniczki i najlepszych trzech zawodników w sześciu kategoriach wiekowych - powiedział pomysłodawca imprezy Ireneusz Szpot. Dodatkowo przewidziane są puchary dla najlepszej Wielkopolanki, najlepszego Wielkopolanina oraz najlepszej Swarzędzanki i Swarzędzanina. Zgodnie z Regulaminem prawo do startu w naszym IV Półmaratonie mają biegacze, którzy             1 września b.r. będą mieli ukończone 18 lat . Limit na pokonanie całej trasy wynosi tradycyjnie 3 godziny. Maratończykom walczącym w ramach Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie chciałbym jedynie przypomnieć, iż nasza impreza jest częścią Grand Prix - dodał I. Szpot .

Współorganizatorem półmaratonu jest Miasto i Gmina Swarzędz, a patronat honorowy objęli Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

Zapraszamy do Swarzędza 1 września 2019 roku, a zapisy już trwają poprzez stronę www.biegi.szpot.pl . Będzie to - zdaniem  wielu biegaczy - półmaraton rekordów życiowych . Czy tak się stanie ? Przekonamy się już  za niespełna 2 miesiące.

/maw/

 

 

1 09 2019 (niedziela)

Jubileusz w Wierzenicy z Antoniną Krzysztoń

W Wierzenicy, w niedzielę 1 września po Mszy św. o 11.00, odbędzie koncert z okazji potrójnego jubileuszu:

20-lecie działalności parafialnego Caritas

20-lecie ukazywania się pisma „Wierzeniczenia”

20-lecie przybycia do Wierzenicy ks. Przemysława Kompfa.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wierzenickiej Ziemi i okolicy, naszych Przyjaciół, sympatyków i gości do wspólnego świętowania.

/Parafia w Wierzenicy/

8 09 2019 (niedziela)

Z Drewna. Festiwal doświadczeń

Używamy go od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Drewno.

Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie?

Na te, jak i na wiele innych pytań leśnicy oraz zaproszeni goście odpowiedzą podczas drugiego pikniku o drewnie, pn.  „Z drewna. Festiwal doświadczeń”.

Na wspólne odkrywanie tajemnic drewna zapraszamy na polanę przy ul. Strzeleckiej w dniu 8 września 2019 roku. Czekamy na Was od 11.00 do 18.00.

W programie m.in.:

  • Zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno;
  • Stoiska producentów drewnianej biżuterii, domowych ozdób oraz zabawek;
  • Drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło. Warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna;
  • Odpukać w niemalowane drewno - warsztaty plastyczne, pirograficzne;
  • Papier to też drewno! Czerpanie papieru.
  • Historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników;
  • Magiczne drewno - leśne eksperymenty pod okiem naukowców;
  • Samodzielne budowanie budek dla ptaków oraz karmników
  • Biegi w drewniakach;
  • Gigantyczna jenga.

/Karolina Kapałka-Boratyńska/

fot. RDLP w Poznaniu

14 09 2019 (sobota)

XIII Rajd Cysterski - trasa Swarzędz

Zakończenie sezonu letniego w tym roku będzie wyjątkowe. 14 września o godzinie 9:45 z parkingu przy pływalni Wodny Raj wyruszymy w XIII Cysterski Rajd z metą w Owińskach (około 20 km).

Grupa SWARZĘDZ dołączy się do grupy MALTAŃSKIEJ wyruszającej z Poznania. Rajd organizowany jest przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”. Więcej informacji na stronie www.turystyka.puszcza-zielonka.pl, zapisy https://plus-timing.pl/zgloszenia/rajd_cysterski-2019/

/wpr/

 

14 09 2019 (sobota)

“Serce od serca” - zaproszenie do Paczkowa

W Paczkowie 14 września 2019 r. odbędą się wrsztaty w ramach charytatywnej akcji “Serce od serca”. Więcej szczegółów: http://paczkowo.com/2019/08/serce-od-serca-w-paczkowie/

Zapraszamy!

/nad/

20 09 2019 (piątek)

Jubileuszowy koncert Andrzeja Poniedzielskiego

20 września 2019 roku o godzinie 20:00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie przy ul. Jana Heweliusza 26 odbędzie się występ Andrzeja Poniedzielskiego. Znany poeta, pieśniarz, konferansjer, autor tekstów piosenek, satyryk, humorysta, gitarzysta, twórca scenariuszy, reżyser. W 2011 roku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

W 2019 roku Andrzej Poniedzielski obchodzi 65. urodziny i 40-lecie pracy twórczej i to właśnie z tej okazji ten wyjątkowy wieczór kabaretowy.

W programie inteligentna satyra, humor, piosenki. Doskonała zabawa.

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu ul. Poznańska 14 (wjazd od ul. Jesionowej) lub na stronie www.kupbilecik.pl

/ok/

 

 

 

 

27 09 2019 (piątek)

Noc Kościołów Drewnianych w Uzarzewie

18 10 2019 (piątek)

Memoriał Arkadiusza Gołasia

Kurek, Toniutti, Deroo czy Kazijski to tylko niektóre gwiazdy światowej siatkówki, których podziwiali kibice w Swarzędzu-Zalasewie podczas XIV Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia. Poznaliśmy datę i miejsce piętnastej edycji tej imprezy.

Memoriał Arkadiusza Gołasia to największa siatkarska impreza jaka odbywa się w Wielkopolsce. W październiku kibice w Swarzędzu-Zalasewie podziwiali świeżo upieczonych mistrzów świata, olimpijczyków, reprezentantów między innymi Francji, Belgii, Japonii czy Australii. Warsztaty dla grupy 150 dzieci prowadzili Giba, Antiga, Nowakowski i Wrona. Na boisku zmierzyły się drużyny: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, ONICO Warszawa, Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz Stocznia Szczecin. Największą popularnością wśród tłumnie zgromadzonych fanów cieszył się Bartosz Kurek - najlepszy siatkarz Europy 2018 roku, MVP mistrzostw świata, wygranych przez Reprezentację Polski. Wraz z Łukaszem Żygadło, Matejem Kazijskim i kolegami z drużyny stworzył konstelację gwiazd, która w cuglach wygrała XIV Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. Jak się później okazało - było to jedyne trofeum wygrane przez Stocznię Szczecin, która musiała wycofać się z rozgrywek PlusLigi. - Trzy z czterech zaproszonych przez nas drużyn zakończyło rundę zasadniczą w pierwszej czwórce - wspomina Anna Sumelka, organizatorka tego wydarzenia. - W zeszłym roku mieliśmy przysłowiowego nosa do wybranych zespołów, zapewniam, że w październiku kibice znów będą zachwyceni - dodaje tajemniczo.

XV Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia

Ubiegłoroczna edycja imprezy została uhonorowana tytułem najlepszego wydarzenia 2018 roku podczas gali Sportowiec Miasta i Gminy Swarzędz. Odbierając nagrodę, organizatorzy Memoriału poinformowali, że tegoroczny turniej odbędzie się w dniach 18-20 października. Ku uciesze mieszkańców Gminy Swarzędz najlepsi siatkarze świata ponownie zmierzą się w hali widowiskowo-sportowej w Zalasewie. - Gwiazdy światowego sportu, oklaskiwane przez pełne trybuny to obrazek, który na długo zapisał się w pamięci mieszkańców - podsumowuje Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. - Jesteśmy dumni, że jubileuszowa - piętnasta edycja również odbędzie się na terenie Gminy Swarzędz - dodaje. 

/nad/