Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Flażoletowe inspiracje w międzynarodowym projekcie Erasmus+

24.04.23

Finansowanie międzynarodowych szkoleń,  stypendiów i wyjazdów na międzynarodowe spotkania jest możliwe dzięki stworzeniu programu Erasmus+ działającego w Unii Europejskiej od 1987 roku.  Program  wspiera uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Pozwala doskonalić wiedzę, umiejętności i postawy, zwiększa szanse na zatrudnienie, pomaga budować wiarę w siebie i niezależność, pobudza ciekawość i innowacyjność, wspiera zrozumienie innych ludzi. Dzięki otwartości włodarzy Gminy Swarzędz na międzynarodowe projekty dedykowane podnoszeniu kwalifikacji nauczycieli do tej pory kilka szkół w naszej gminie delegowało nauczycieli na szkolenia poza granicami Polski.

Od lutego 2022 roku w międzynarodowe działania projektowe finansowane przez Erasmus+ zostali włączeni także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Realizują projekt międzynarodowej współpracy szkół, który na tytuł:  „Różnorodność, która może łączyć." Trwa on 15 miesięcy. Do współpracy zaproszeni zostali uczniowie i nauczyciele ze szkół:  Istituto Comprensivo Giovanni XXIII  z Recale/ Włochy i  szkoły z Chorwacji : Osnovna Skola Davorina Trstenjaka Hrvatska Kostajnica. Szkoły współpracujące w tym projekcie realizują wspólne zadania, których głównymi celami jest wzajemne poznanie dziedzictwa kulturowego swoich narodów, szukanie wspólnych ich korzeni i zrozumienie różnic. Przy tej okazji uczniowie i nauczyciele podnoszą swoje kompetencje kluczowe.

Odbyły się już trzy spotkania delegacji uczniów i nauczycieli szkół partnerskich. Ostatnie miało miejsce w szkole w Swarzędzu. W ostatnim tygodniu marca do SP 5 w Swarzędzu przyjechało 24 uczniów i sześciu nauczycieli.  W ramach działań projektowych uczniowie tworzyli oś czasu, by porównać czas ważnych dla ich krajów wydarzeń historycznych, ułożyli hasła słownika, które pokazywały podobieństwa i różnice językowe, uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, koncertach i wycieczkach. Odwiedzili swarzędzki ratusz spotykając się z burmistrzem, panem Marianem Szkudlarkiem.

Jednym z zadań projektu, za które odpowiadała strona polska, było zorganizowanie zajęć nauki gry na flażolecie. Prowadzenia tych zajęć podjął się pan Wojciech Wietrzyński -niezależny animator amatorskiego ruchu umuzykalniającego, współautor i współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania oraz założyciel i dyrygent Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej. Stworzył on metodę nauki gry na tym instrumencie, którą z powodzeniem wykorzystuje ucząc dzieci, młodzież i dorosłych. Mamy to szczęście, że prowadzi  zajęcia w naszej szkole zarażając pasją kolejne roczniki naszych uczniów. Jest to wielka wartość w wymiarze rozwoju umiejętności muzycznych, ale też tworzenia możliwości poznania naszego dziedzictwa kulturowego. Doskonale się więc wpisało to w cele naszego międzynarodowego projektu prowadzonego z ramach Erasmus+.  Na czas wspólnej nauki w czasie spotkania projektowego w Polsce przygotowane zostały specjalne książeczki, które uczestnicy tego kursu dostali na pamiątkę, ale też po to, by po powrocie do kraju  ćwiczyć nową umiejętność. Zapoznano ich także z bogatą bazą utworów na flażolet zamieszczonych na kanale You Tube pana Wojciecha Wietrzyńskiego.  Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały,  międzynarodowa grupa w ostatnim dniu zajęć zagrała kilka utworów z przygotowanego repertuaru. Idea gry na flażolecie według metody pana Wojciecha Wietrzyńskiego będzie rozpowszechniana w szkołach za granicą. Podzieliliśmy się tym, co cenne i wyjątkowe, a takie właśnie są założenia programu Erasmus+.

Spotkanie w Polsce było czasem nauki i zabawy, dało możliwość nawiązania relacji i stworzenia więzi, które umożliwią kolejne wspólne działania. Podziękowania należą się zaangażowanym w projekt nauczycielom i Dyrekcji szkoły SP 5 w Swarzędzu, szczególne zaś wszystkim rodzicom naszych uczniów, którzy wspierali nas udzielając gościny dzieciom z partnerskich szkół i pomagając uprzyjemnić pobyt gości w naszej szkole.

Elżbieta Cholewicka