Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Ochrona środowiska


Jak pomagać zwierzętom, by im nie zaszkodzić?


Podstawowa zasada: Jeżeli zwierzęciu nie dzieje się krzywda, nie ma widocznych ran czy obrażeń, to należy je zostawić, nie dotykać, nie płoszyć!

Jeśli spotkałeś ranne lub potrącone zwierzę, informacje w zakresie pomocy i dalszego postępowania uzyskasz dzwoniąc do:

  • Straży Miejskiej w Swarzędzu, ul. Dworcowa 24, Swarzędz, od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-22:00, pod numer interwencyjny (61) 65-10-986;
  • Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, ul. św. Marcina 1, Swarzędz, w godzinach urzędowania tj. poniedziałek 8:30-15:30, wtorek - piątek 8:00-15:00, pod numer tel. 61 65 12 403;
  • poza godzinami pracy Straży Miejskiej oraz urzędu do dyżurnego oficera Policji w Swarzędzu, ul. Grudzińskiego 30a, Swarzędz, pod numer tel. 47 77 14 800.

Zawiadomione służby zweryfikują sytuację, poinstruują o dalszych krokach i w razie konieczności przekażą sprawę do właściwej jednostki celem udzielenia pomocy.

Pamiętaj! Dzikie zwierzęta unikają konfrontacji z człowiekiem. Dlatego z reguły, kiedy usłyszą, że ktoś się zbliża po prostu oddalają się w innym kierunku, pod warunkiem, że mają taka możliwość. Jeśli podejrzewamy, że w miejscu, w którym spacerujemy mogą być dzikie zwierzęta (szczególnie dziki) należy zachować ostrożność. Pies powinien być na smyczy, a dzieci powinny zostać pod opieką dorosłych. Przy spotkaniu z dzikimi zwierzętami najlepszą ochroną jest spokój i powolne oddalenia się w przeciwnym kierunku.

W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia na terenach zabudowanych zgłoszenia w należy kierować telefonicznie lub mailowo do:

  • Straży Miejskiej w Swarzędzu, ul. Dworcowa 24, Swarzędz, od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-22:00, pod numer interwencyjny (61) 65-10-986;
  • Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, ul. św. Marcina 1, Swarzędz, w godzinach urzędowania tj. poniedziałek 8:30-15:30, wtorek - piątek 8:00-15:00, pod numer tel. 61 65 12 403, mail: wos@swarzedz.pl.

W nagłej sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, poza godzinami pracy Straży Miejskiej oraz urzędu, zgłoszenia należy kierować do dyżurnego oficera Policji w Swarzędzu, ul. Grudzińskiego 30a, Swarzędz, pod numer tel. 47 77 14 800.

Jeśli na twoją działkę dostało się dzikie zwierzę, zostaw otwartą bramę, oddal się i spokojnie poczekaj aż zwierzę opuści teren.

Przypominamy, że młodych osobników dzikich zwierząt pod żadnym pozorem nie wolno dotykać, zabierać i przetrzymywać. Pozostawienie zapachu przez człowieka spowoduje porzucenie malucha przez matkę. Naturalną rzeczą jest pozostawianie młodych w zaroślach lub na uboczu przez mamę, która przychodzi je nakarmić. Należy zachować spokój i oddalić się. W pobliżu może znajdować się matka, która jest w stanie zaatakować w obronie swoich młodych.

Przed zgłoszeniem prosimy o rozwagę, ponieważ nie wszystkie zwierzęta, które siedzą, leżą, odpoczywają - są ranne lub chore i wymagają specjalistycznej pomocy.

Swarzędz gminą bliską natury - dziko trafiłeś!


Przy odrobinie szczęścia można spotkać w mieście dzika, a nawet zobaczyć w lesie wilka. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik jak zachować się w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia.

W przypadku napotkania DZIK-a należy pamiętać, że nawet jeśli dzik wydaje się oswojony, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić.

Biorąc pod uwagę lokalizację Gminy Swarzędz w sąsiedztwie licznych terenów zielonych i szlaków migracyjnych zwierząt, a także fakt nieustannego przemieszczania się dzików w poszukiwaniu nowych miejsc do życia napotkanie na swej drodze dzika może nastąpić zawsze, nawet gdy wydaje się nam, iż dzików w danej okolicy nie ma.

Dziki, podobnie jak większość zwierząt leśnych, unikają konfrontacji z człowiekiem. Dlatego z reguły, kiedy tylko usłyszą, że ktoś się zbliża, po prostu oddalają się w innym kierunku. Bywa jednak, że spotkanie z dzikiem następuje z zaskoczenia - i to dla obu stron. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa głównie ruch. Z tego też powodu czasami przy spotkaniu z człowiekiem mogą próbować się zbliżyć, aby przyjrzeć się nam dokładniej. Wystraszona osoba może takie zainteresowanie zainterpretować jako formę przygotowania do ataku i rozpocząć ucieczkę, co w żadnym przypadku nie jest wskazane. Przy spotkaniu z dzikiem najlepszą ochroną jest spokój i powolne oddalenie się w przeciwnym kierunku.

Warto pamiętać jednak o tym, że wbrew pozorom dziki atakują niezwykle rzadko. I jeśli nie zostaną sprowokowane przez nieodpowiednie zachowanie człowieka, same będą chciały zakończyć spotkanie bez wchodzenia z nim w bliższy kontakt.

Przede wszystkim agresywna bywa zaniepokojona locha z młodymi. Naturalnym zachowaniem matki jest obrona swojego potomstwa. Warchlaków NIE WOLNO dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować. Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać.

Jeżeli podejrzewamy, że w miejscu, w którym spacerujemy mogą być dzikie zwierzęta, pies powinien być na smyczy, a dzieci powinny zostać pod nadzorem dorosłych. W przypadku przebywania w miejscu co do którego mamy wiedzę o obecności dzików jest to wręcz obowiązek. Jeżeli pies zacznie szczekać, biec w kierunku dzika, my zaczniemy krzyczeć, dzik zaczyna odczuwać niebezpieczeństwo i może wtedy zaatakować. Szczególną ostrożność należy zachować w pobliżu zarośli i łąk, a także w miejscach, w których dziki niedługo wcześniej zryły teren.

Spotkania z WILK-ami nie są zagrożeniem dla człowieka. Oczywiście inaczej odbierane jest przypadkowe, ale bliskie spotkanie w odległości mniejszej niż 30 m, kiedy wilki są w stanie nas rozpoznać, a czym innym obserwacja wilków z większej odległości, kiedy zazwyczaj tylko my je widzimy wyraźnie.

Trzeba zawsze pamiętać, że osoba siedząca w pojeździe nawet z bliska nie jest przez wilki rozpoznawana jako człowiek, bodźce jakie docierają do zwierzęcia to zapach mechanizmu i niewyraźny kształt zza szyby. Tak więc obserwacja wilka z pojazdu, nawet jeśli odległość wynosi kilka metrów, to nie jest bezpośrednie spotkanie. Wilki nie zagrażają też osobom chodzącym po polnych drogach czy jeżdżącym tam rowerami. Często nie uciekają przed pojazdami i ludźmi, ale zatrzymują się i przyglądają (szczególnie młode osobniki). Podobnie nocna wizyta wilka na pustej (nawet oświetlonej) ulicy, w pobliżu posesji położonych w bliskiej odległości od lasu i pól nie jest czymś niezwykłym.

Zazwyczaj podczas bezpośrednich spotkań nie ma potrzeby podejmowania działań odstraszających, ponieważ wilki zaraz po zorientowaniu się, że mają przed sobą ludzi, same odchodzą. Ponieważ jednak nie każda osoba czuje się w takich warunkach komfortowo, można wykonać kilka prostych czynności, które skłonią drapieżniki do szybszej ucieczki. Zatem jeżeli uważasz, że wilki są zbyt blisko lub przyglądają się zbyt długo: Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni. Możesz też klaskać w dłonie. Pokrzykuj głośno, ostrym tonem. To pozwoli im się zorientować, że w pobliżu jest człowiek będący dla nich zagrożeniem. Jeśli towarzyszy ci pies, to właśnie on może być obiektem zainteresowania wilków, a nie ty. Jeśli pies został puszczony luzem przywołaj go i zapnij na smycz.

W działaniach tych chodzi o to, by głos i zapach człowieka dotarł do wilków, które podobnie jak psy są głównie węchowcami i mają doskonały słuch, natomiast w dzień widzą słabiej niż ludzie.

Zaznaczyć należy że zdarzają się pojedyncze przypadki gdy wilki z różnych przyczyn uczą się, że ludzie nie są dla nich zagrożeniem, i przyzwyczajają się do ludzkiej obecności. Nie stwarza to problemów, jeśli wilki, tolerując ludzi, ich infrastrukturę, pojazdy oraz aktywności, utrzymują jednocześnie określony dystans i nie wykazują bezpośredniego zainteresowania samymi ludźmi. Jednakże sytuacje w których pomimo bardzo dobrego zabezpieczenia zwierząt domowych i usunięcia innych czynników przywabiających, takich jak łatwo dostępne śmietniki z resztami żywności, regularnie przez kilka-kilkanaście dni w obszarze zabudowanym pojawia się wilk w godzinach dziennych, zbliża się do ludzi (nie dotyczy to osób siedzących w pojazdach) i pozwala do siebie podejść na odległość poniżej 30 m, należy zgłaszać do Urzędu Gminy oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli faktycznie obecność takiego wilka lub wilków jest regularna, a nie jest to jednorazowa obserwacja, podejmowane są zgodne z prawem bardziej radykalne działania.

Pamiętajmy, że prawo w Polsce zabrania puszczania psów luzem w lesie. Psy, nawet te ukochane kanapowce, potrafią być bardzo sprawnymi zabójcami zwierząt leśnych, w tym saren, a nawet cieląt jeleni. Nawet psy pozbawione instynktu łowieckiego biegając po lesie płoszą dzikie zwierzęta, co może spowodować kolizje z pojazdami na drogach lub porzucanie potomstwa. Trzeba też pamiętać, że puszczając psa luzem w lesie, narażamy go na niebezpieczeństwo ze strony mieszkających tam dzikich zwierząt.

Należy także pamiętać, że las nie jest parkiem miejskim. Jest to miejsce bytowania dzikich zwierząt i to człowiek jest tam gościem.

W przypadku napotkania dzika lub wilka na terenie zabudowanym można zgłosić taką sytuację do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, tel. 61 65 12 403 - w godzinach urzędowania, lub do Straży Miejskiej w Swarzędzu, tel. 61 65 10 986.

Obowiązek ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni


Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Swarzędz! Informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r., o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2019 r., poz. 2010), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne - szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

W związku z powyższym właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków winni zrobić to niezwłocznie. Druk zgłoszenia dostępny jest na stronie bip.swarzedz.eu, w siedzibie Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu ul. Rynek 1lub w Wydziale Ochrony Środowiska, ul. Poznańska 25, pok. 214.

Każdy właściciel nieruchomości, na którego posesji znajduje się zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomowa oczyszczalnia ścieków ma obowiązek podpisania umowy z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu miasta i gminy Swarzędz. Umowa może zostać podpisana z kilkoma przedsiębiorcami jednocześnie. Przypominamy o obowiązku posiadania dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych lub osadów (rachunki, faktury vat, które powinny zawierać: dane przedsiębiorstwa odbierającego nieczystości, dane właściciela nieruchomości oraz informacje za jaki okres i w jakiej ilości zostały odebrane nieczystości ciekłe).

Informujemy, że odbywają się wzmożone kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Podczas kontroli sprawdzane są umowy oraz dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych przez przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny uczynić to niezwłocznie.

Na właściciela nieruchomości za brak umowy oraz za brak dowodów uiszczania opłatza wywóz nieczystości ciekłych lub osadów (rachunki, faktury vat) może zostać nałożony mandat karny.

/wos/

Firmy odbierające nieczystości ciekłe


W zakresie odbioru nieczystości ciekłych właściciele nieruchomości są obowiązani korzystać z usług podmiotów posiadających zezwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Z firmami takimi należy podpisać umowę i po każdorazowym usunięciu nieczystości, odebrać rachunek, który jest potwierdzeniem legalnego pozbywania się nieczystości płynnych.

Oto wykaz firm posiadających zezwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (125KB .pdf).

 

Zgłoś azbest!


Drodzy mieszkańcy! Przypominamy o obowiązku złożenia do Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz informacji o wyrobach zawierających azbest przez właścicieli nieruchomości, na których takie wyroby się znajdują.

Informacje te należy składać, w terminie do 31 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają wyroby azbestowe, powinny one zostać usunięte ze wszystkich obiektów w kraju do końca 2032 roku.

Powstało wiele regulacji prawnych zakazujących stosowania i produkcji wyrobów zawierających ten minerał, a także nakazujących usunięcie wyrobów już istniejących. Zasady postępowania z odpadami zawierającymi azbest reguluje szereg przepisów między innymi: ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawa Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach oraz związane z nimi rozporządzenia wykonawcze.

Wyroby zawierające azbest, instalacje lub urządzenia zawierające azbest, drogi utwardzone odpadami zawierającymi azbest, rury azbestowo-cementowe oraz usunięte wyroby zawierające azbest inwentaryzuje się poprzez sporządzenie spisu z natury.

Wykorzystujący wyroby zawierające azbest ujmuje wynik inwentaryzacji w "Informacji o wyrobach zawierających azbest" stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest i przedkłada ją corocznie w terminie do dnia 31 stycznia Burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz. Informację sporządza się w dwóch egzemplarzach:

- jeden egzemplarz przedkłada się w formie pisemnej Burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz

- drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.

Informacja podlega corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 stycznia.

Wypełnioną informację należy wysłać na adres: Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu ul. Rynek 1, 62-020 Swarzędz, dostarczyć osobiście, lub też złożyć za pośrednictwem ePUAP lub poprzez platformę eUrząd.

Oto wzór formularza informacji o wyrobach zawierających azbest

* * *

Azbest jest niebezpieczny!

Informujemy, że w 2020 roku z dofinansowania do demontażu i utylizacji azbestu skorzystało 35 wnioskodawców. Unieszkodliwiono niemal 56 ton rakotwórczego azbestu.

Wyroby azbestowe, popularnie zwane eternitem, znajdują się niemal wszędzie w naszym otoczeniu. Są obecne na naszych dachach, stanowią okładziny domów. Stosowano je powszechnie, bo były tanie, trwałe, odporne na wysoką temperaturę i mróz, a przede wszystkim na ogień i korozję. Obecnie wiemy, że azbest jest bardzo niebezpieczny. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym włóknami azbestu, docierają one do płuc skąd nie da się ich usunąć.

W 1997 roku w Polsce wprowadzono zakaz stosowania azbestu i wyrobów zawierających azbest (ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r., o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest). Zapobiegło to dalszemu stosowaniu wyrobów zawierających azbest. Pomimo zakazu stosowania i produkcji azbestu, konieczne jest minimalizowanie negatywnego działania wyrobów już nagromadzonych w naszym otoczeniu.

Wyroby azbestowe będące w dobrym stanie technicznym oraz odpowiednio zabezpieczone nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Zagrożenie jednak pojawia się wówczas, gdy zaistnieją warunki stwarzające możliwość uwalniania się włókien azbestowych do otoczenia. Do sytuacji takich dochodzi najczęściej w wyniku mechanicznego uszkadzania materiałów zawierających azbest (łamanie, kruszenie, cięcie, szlifowanie itp.), a także wskutek naturalnego starzenia się materiału pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Wówczas uwalniane są do powietrza włókna azbestu, które mogą zostać przeniesione przez układ oddechowy do płuc. Oddychanie powietrzem skażonym włóknami azbestowymi prowadzi do szeregu chorób układu oddechowego.

Dlatego też azbest został uznany za jeden z najbardziej rakotwórczych czynników mających wpływ na organizm ludzki. Nie stwierdzono natomiast występowania ryzyka dla zdrowia wynikającego z wchłaniania pyłu drogą pokarmową.

W Polsce azbest najczęściej wykorzystywano do produkcji: pokryć dachów (eternit falisty i płaski), płyt elewacyjnych i balkonowych, rur do wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, sprzęgieł i hamulców do wind, różnych typów izolacji cieplnej, bojlerów, kotłów, wymienników ciepła, przewodów centralnego ogrzewania, ognioodpornych koców azbestowych.

Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają w/w wyroby azbestowe, powinny one zostać usunięte ze wszystkich obiektów w kraju do końca 2032 roku ( § 2 ust 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest - Dz.U. z 2011r., nr 8, poz. 31)

Ww. Rozporządzenie Ministra Gospodarki nakazuje właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych prowadzenie okresowych kontroli i ocenę stanu technicznego wyrobów zawierających azbest oraz corocznego (do 31 stycznia) przekazywania właściwym jednostkom informacji o ilości, stanie i miejscu występowania azbestu (załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest). W przypadku osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą, informację taką należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, natomiast przedsiębiorcy informację składają do marszałka województwa.

Zebranie tych informacji i umieszczenie ich w ogólnopolskiej bazie azbestowej pozwala na uzyskanie pełnej wiedzy na ten temat i podejmowanie przez jednostki samorządowe skutecznych działań mających na celu pomoc właścicielom obiektów w usuwaniu i unieszkodliwianiu azbestu.

Informujemy ponadto, że usuwanie wyrobów zawierających azbest z obiektu musi odbywać się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, o których mówi Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2004 nr 71, poz. 649 ze zm.).

Prace związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest należy prowadzić w sposób uniemożliwiający emisję włókien azbestu do środowiska. Należy pamiętać, że azbest jest praktycznie niezniszczalny, lecz odpowiednio zabezpieczony nie zagrożenia dla zdrowia. Wykonywanie tych prac wyłącznie przez wyspecjalizowane i uprawnione w tym zakresie firmy, pozwoli wyeliminować zagrożenie wynikające z nieprawidłowego ich prowadzenia.

/wos/