Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 56 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

04.05.20

Szanowni Państwo! Po dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się,  jak każdego dnia w południe, przekazuję Państwu najnowsze informacje związane z epidemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z poniedziałku, 4 maja na terenie naszej gminy 54 osoby (22 adresy) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 18 osób (17 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Niestety, odnotowano u nas kolejny, szósty już przypadek zachorowania z powodu koronawirusa. 4 osoby spośród sześciorga zakażonych to pracownicy służby zdrowia. Spośród osób, które zachorowały z powodu koronawirusa, 1 przebywa w szpitalu, 3 przebywają w izolacji domowej, a 2 już wyzdrowiały. Wszystkim życzymy zdrowia.

► Widzimy więc, że sytuacja epidemiczna nie uległa poprawie, zwłaszcza że w czasie minionej majówki znacząco wzrosła liczba osób, które muszą odbyć kwarantannę. Wniosek jest jeden: wszyscy musimy niezwykle poważnie traktować zalecenia sanitarne. Jako burmistrz będę bardzo ostrożny przy podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących ponownego udostępniania przestrzeni publicznej, w tym placówek takich jak przedszkola, żłobki czy obiekty sportowe. Musimy być do tego najstaranniej przygotowani, aby nie narażać Państwa na ryzyko wzrostu zakażeń koronawirusem. Takie przygotowania trwają, ale jest za wcześnie bym mógł podać konkretne terminy. Wrócę do tej sprawy w kolejnych komunikatach.

POWIAT POZNAŃSKI. Według najnowszych danych uzyskanych przeze mnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu na terenie powiatu poznańskiego (łącznie z miastem Poznań) rozpoznano dotychczas 157 przypadków zakażenia COVD-19. W tej liczbie jest 6 przypadków z gminy Swarzędz.

WIELKOPOLSKA. Do tej pory odnotowano 1529 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 94 osoby zmarły, a 340 wyzdrowiało.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano w poniedziałek (4 maja) o 244 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i pięciu kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łączna liczba zakażeń w Polsce wynosi 13937. Zmarły 683 osoby, a 4095 wyzdrowiało. Nowe przypadki dotyczą: 75 osób z woj. dolnośląskiego, 61 osób z woj. śląskiego, 33 osób z woj. mazowieckiego, 30 osób z woj. małopolskiego, 13 osób z woj. zachodniopomorskiego , 11 osób z woj. wielkopolskiego, 7 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i 2 osób z woj. lubuskiego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem. To: 85-letnia kobieta z Żyrardowa, 64-letnia kobieta z miejscowości Białe Błota, 91- letnia i 93-letnia kobiety z Gdańska oraz 51-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Przed filią Wydziału Komunikacji przy ul. Poznańskiej widzimy wiele osób oczekujących w długich kolejkach. Zaniepokojony tą sytuacją zwróciłem się do Starosty Poznańskiego z wnioskiem o zwiększenie liczby osób obsługujących Państwa w swarzędzkiej filii.

► Szanowni Państwo! Dzisiaj, 4 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim druhnom i druhom z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu i Kobylnicy za Wasz codzienny trud, za pełną poświęcenia, odpowiedzialną służbę, którą pełnicie każdego dnia. Dbacie o nasze bezpieczeństwo, ratujecie, pomagacie. W tym szczególnie trudnym czasie pandemii koronawirusa pełnicie wiele dodatkowych obowiązków. Również za to raz jeszcze dziękuję i życzę, aby nie tylko samorząd naszej gminy, ale także św. Florian był Wam zawsze pomocny.

► Ponownie bardzo wszystkich Państwa proszę: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek