Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Autobusem i rowerem na Aleję Filozofów

17.09.15

Wielka przyjaźń i ciekawy epizod historii epoki romantyzmu w Wielkopolsce. To spotkania właściciela wsi od 1842 roku; ekonomisty, filozofa, pisarza, działacza społeczno-politycznego – Augusta Cieszkowskiego z przyjacielem od lat dziecinnych, romantycznym wieszczem a i po trosze filozofem – Zygmuntem Krasińskim. Gdzie miało to miejsce – w Wierzenicy. Ich spacery zostały utrwalone w nazwach Aleja Filozofów i Wzgórze Krasińskiego.

Przed rokiem 2012 Aleja Filozofów była w zasadzie niczym nie wyróżniającą się, zwykłą leśną drogą, rozpoczynającą się ciągiem kasztanowców i białodrzewów. Począwszy od połowy marca 2012 roku Nadleśnictwo Babki przeobraża ją w miejsce warte odwiedzenia, przyjazne turyście. W tym roku do wizury, wiaty, parkingu, tablic; informującej o wizytach Krasińskiego, sośnie pomniku przyrody i młynie, doszły kolejne elementy. Pojawiły się szpalery nowych nasadzeń – 67 drzew oraz tablice przedstawiające Augusta Cieszkowskiego i Zygmunta Krasińskiego, a także innych gości wierzenickiego dworu. Zostali na nich zaprezentowani: Bernard Chrzanowski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Gustaw Jackowski, Janina z Puttkamerów Żółtowska, Teodor Tyc, Raczyńscy z Rogalina. Tablica prezentująca tych ostatnich stanęła pod dębami, rzecz jasna, nie tak wiekowymi jak rogalińskie.

Oczywiście Wierzenica to przede wszystkim klimatyczny, z unikatowymi elementami wyposażenia i nekropolią Cieszkowskich, kościół św. Mikołaja. Także chałupa podcieniowa, Żalik (cmentarzysko) i dwór Cieszkowskich.

Uruchomiona 5 września autobusowa linia „rowerowa” – 471 (będzie funkcjonowała do 25 października 2015 roku) umożliwia dojazd ze Swarzędza do Wierzenicy z rowerami. Można też tymi autobusami przyjechać bez roweru. Ceny biletów, od 3 zł za przejazd z przewożonym rowerem poprzez 5,40 na cały dzień po 9,60 zł na weekend, też są zachęcające. Nie bez znaczenia jest też dojazd bez przesiadki. Z Wierzenicy można wrócić albo jechać rowerem czy iść do Wierzonki lub Kicina i tam ponownie wsiąść do autobusu w kierunku Swarzędza względnie Biedruska.

O walorach Wierzenicy 19 sierpnia 2015 roku naocznie przekonali się uczestnicy posiedzenia Komisji Środowiska i Rozwoju Wsi Rady Miejskiej przybyli na jego wyjazdową część do sołectwa Wierzenica. W gronie przybyłych, obok kierującego Komisją Rafała Słupińskiego, było troje wiceprzewodniczących Rady Miejskiej: Wanda Konys, Jacek Hejnowski, Zygmunt Majchrzak, Pierwszy Zastępca Burmistrza – Grzegorz Taterka, radni, sołtysi, pracownicy UMiG.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy