Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Aleja Filozofów – Nadleśnictwo Babki na 200. rocznicę urodzin Augusta Cieszkowskiego

30.07.14

Lasy w sąsiedztwie Wierzenicy, stanowiące cześć Puszczy Zielonka, należą do leśnictwa Mechowo, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Babki. W ich obrębie znajduje się też Aleja Filozofów, biegnąca przez Wzgórze Krasińskiego. To po niej, w latach 1843-1845, spacerował August Cieszkowski ze swoim przyjacielem, romantycznym wieszczem Zygmuntem Krasińskim.

Do 2012 roku mało zorientowanemu turyście trudno było tam trafić. Podczas wizyty kierownictwa Nadleśnictwa Babki 7 marca 2012 r., po wizji lokalnej i ocenie walorów historycznych, postanowiono o przywróceniu charakteru spacerowo-rekreacyjnego tego miejsca. Niebawem została wykonana wizura (przestrzeń) widokowa w lesie na skarpie doliny Głównej. Widać przez nią dwór Cieszkowskich, w porze bezlistnej widoczna jest też górna część wieży kościoła św. Mikołaja.

Po kolejnych kilku tygodniach piękno natury i kultury materialnej odbudowywany dwór Cieszkowskich można było podziwiać schroniwszy się pod wiatą, od której zaczyna się wspomniana oś widokowa. Na turystę czekają tam dwa stoły i ławy, a rower może postawić w stojaku z pnia grabu.

Przed majem następnego roku w sąsiedztwie wiaty stanęła tablica informacyjna. Z niej turysta dowie się skąd wzięły się nazwy alei i wzgórza. Pod koniec 2013 roku leśnicy – dr Mieczysław Kasprzyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Babki i inż. Paweł Springer, leśniczy Leśnictwa Mechowo - spotkali się z Maciejem Dominikowskim i Włodzimierzem Buczyńskim reprezentującymi zespół redakcyjny pisma „Wierzeniczenia”. Podjęte wtedy ustalenia zaowocowały wyeksponowaniem wiosną 2014 roku pomnika przyrody – pozostałości martwej sosny, pod którą jakoby miał dumać Krasiński. W jej sąsiedztwie stanęła tablica informacyjna. Następna, dzięki zgodzie właścicieli, bezpośrednio przy pozostałościach wierzenickiej młynicy czyli młyna właściwego.

Od połowy lipca już trzy tablice drogowskazowe kierują, wraz z barierką na skarpie, turystę na Aleję Filozofów. Kolejna, postawiona w sąsiedztwie wiaty, informuje, że jest to Wzgórze Krasińskiego. Tym samym współdziałanie Nadleśnictwa Babki i osób zaangażowanych w poczynania na rzecz Ziemi Wierzenickiej sprawiły, że kolejny raz przeszłość służy teraźniejszości a na obchody 200. rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego przybył następny trwały element.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy