Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Wierzeniczenia” nagrodzone „Znakiem Dobra”

29.01.13

26 stycznia 2013 r. w auli Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu zespół redakcyjny „Wierzeniczeń” obecny tam w składzie: ks. Przemysław Kompf, Maciej Dominikowski, Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy, Piotr Pomin odebrał jedną z dwóch równorzędnych nagród za 2012 rok w konkursie dziennikarskim „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej.
Jest on organizowany od 2006 r. dla upamiętnienia Romany Brzezińskiej-Lajborek zmarłej 13 maja 2005 r. poznańskiej dziennikarki, założycielki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (KSD) i animatorki wielu działań na rzecz dobra. Konkurs organizują KSD i redakcja „Głosu Wielkopolskiego”. Jego celem jest nagradzanie publikacji bądź akcji społecznych, promujących dobro i przysparzających je społeczeństwu, na łamach wielkopolskiej prasy. Przybyłych powitali Andrzej Lajborek i prorektor WSUS dr Agnieszka Woch-Juchacz. Wśród nich byli: poseł Bożena Szydłowska, pierwszy laureat honorowej „Przyjaciela Wierzenicy” – Stanisław Witecki z żoną Anielą, Lucyna, Marta i Zbigniew Kundzewiczowie, Ewa Strycka z „Wieści Akademickich” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Halina Staniewska - zaprzyjaźniona z Wierzenicą swarzędzanka, Iwona i Aleksander Kompfowie, osoby z parafii reprezentujące Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie im. A. Cieszkowskiego i Parafialny Zespół Caritas: Irena Prokop, Małgorzata Jułga, Bogdana Cywińska, Elżbieta Ożarowska z córką. Uroczystości towarzyszyły występy zespołu Shalom. Laureaci zostali przedstawieni przez Grażynę Wrońską a nagrody odbierali z rąk Katarzyny Lajborek-Jarysz, córki patronki (przewodniczyła kapitule konkursowej).
„Wierzeniczenia” zostały nagrodzone za budowanie wspólnoty owocujące takimi działaniami jak: odnowienie krypty grobowej Cieszkowskich, rozpoczęcie budowy w sąsiedztwie probostwa wiaty z kioskiem i sanitariatami jako miejsca spotkań pątników i turystów, inicjatywę obchodów dwustulecia urodzin najbardziej znanego mieszkańca Wierzenicy – Augusta Cieszkowskiego. Po wręczeniu nagród Ewa J. Buczyńska odczytała fragmenty tekstu o naszym piśmie (z wydania okolicznościowego) i wraz z ks. Przemysławem Kompfem odpowiadali na pytania G. Wrońskiej. „Wierzeniczenia” dostały też nagrodę rektora WSUS Michała Iwaszkiewicza i list gratulacyjny od ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nagroda „Znak Dobra” dla zespołu redakcyjnego jest sympatycznym znakiem uznania ze strony osób z zewnątrz.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy