Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Zatrzymane w kadrze, czyli jubileusze Henryka Błachnio

06.06.12

Znany swarzędzki artysta fotografik, Henryk Błachnio świętował w tym roku podwójny jubileusz – 60 rocznica urodzin zbiegła się z trzydziestoleciem jego pracy twórczej. Miło nam bardzo, że na miejsce świętowania tego jubileuszu pan Henryk wybrał naszą bibliotekę. Uroczystość połączono z promocją kolejnej publikacji wydawniczej pana Henryka – albumu fotograficznego pt. „Dolina Cybiny”.

Bibliofilskie wydanie zawiera ponad 170 fotografii ukazujących piękno rodzimego krajobrazu, a ich dopełnieniem są poetyckie opisy autorstwa pani dr Haliny Dziszyńskiej-Błachnio. Część z nich można było podziwiać na wystawie w bibliotecznej galerii „Wielokropek”. Jak powiedziała pani Halina: „wokół nas spostrzegamy wiele elementów przestrzeni, ale nie widzimy w nich niczego szczególnego. To „ trzecie oko „artysty nie tylko zauważa piękno, ale potrafi je właściwie zarejestrować i wyeksponować.” Współautorka albumu przyodziała fotografie w poetyckie strofy, aby w ten sposób podkreślić ich wyjątkowe walory artystyczne.
Zaprzyjaźniony z autorami profesor Krzysztof Kasprzak z Akademii Wychowania Fizycznego, autor wstępu do promowanego albumu przedstawił różne aspekty walorów przyrodniczych doliny Cybiny. Dr Andrzej Przygodzki zwrócił uwagę na zoomorfizm albumu i zawarty w nim zapis historii życia.
Wśród długiej listy podziękowań, jubilat z sentymentem wspominał swojego ojca Józefa Błachnio, historyka, fotografa, regionalistę Ziemi Chełmińskiej. Ojciec był tym, który pierwszy zaszczepił w nim miłość do otaczającego świata ukazując mu jego piękno. Pan Henryk pokazał nam aparat fotograficzny, którym jego ojciec jako kustosz muzeum w Grudziądzu utrwalał na fotograficznej kliszy wartości kulturowe i obyczajowe regionu. W rodzinie Błachnio rośnie już czwarte pokolenie fotografów. Synowie są mistrzami w tej dziedzinie. Syn Marek jest trzecim autorem albumu, który zaprojektował i dokonał składu graficznego wydania. Czteroletni wnuczek Adaś też już interesuje się fotografią. Na benefis przybył jednak bez aparatu fotograficznego, bo w rączkach trzymał dwa duże czerwone lizaki w kształcie serc, które podarował dziadkom.

Podziękowania, gratulacje, życzenia i kwiaty na ręce jubilata i jego małżonki złożyła w imieniu własnym i przybyłych na spotkanie przedstawicieli władz miasta oraz wszystkich mieszkańców Swarzędza, pani burmistrz Anna Tomicka. Wśród zaproszonych gości obecna była także radna powiatu poznańskiego Barbara Antoniewicz. Z życzeniami i bukietami kwiatów przybyli przedstawiciele ościennych gmin m in. z Pobiedzisk, Kostrzyna i Nekli, z którymi jubilat współpracuje. W imieniu licznych stowarzyszeń artystów plastyków i fotografików głos zabrał Antoni Rut: Prezes Związku Plastyków Polskich oraz Prezes Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Jacek Kulm: przewodniczący KR Związku Polskich Artystów Fotografików a także Marek Pietura – Cechmistrz Wielkopolskiego Cechu Fotografów.
Obecne były swarzędzkie media, regionaliści Ziemi Swarzędzkiej, przyjaciele, sympatycy fotografii i stali bywalcy wystaw. Benefis prowadziła, oprawiła muzycznie i uświetniła śpiewem Patrycja Borowska-Klimaszewska.
Miłym akcentem uroczystości było gromkie Sto lat odśpiewane przez licznie przybyłych gości. Wiele osób skorzystało z możliwości zakupu albumu w promocyjnej cenie i ustawiło się w kolejce po dedykacje autorskie. Następnie goście przeszli do galerii, a po obejrzeniu wystawy bibliotekarze przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Uroczystość odbyła się 10 maja. Była to już siódma w Galerii Wielokropek, a druga w tym roku wystawa zdjęć z opisami poetyckimi państwa Błachnio (w lutym prezentowali Oblicza Kenii) Wystawę fotografii ukazujących walory przyrodnicze Doliny Cybiny można było oglądać do końca miesiąca. Kiedy ukaże się ten artykuł, w naszej galerii będzie już inna wystawa (państwo Teresa i Antoni Kobzowie zaprezentują swoje fascynacje z podróży po Stanach Zjednoczonych).
Znając zamiłowania państwa Błachnio do podróży, czekamy na kolejne propozycje wystaw. Warto sięgnąć po dostępny w bibliotece album i zachwycić się pięknem Doliny Cybiny.

Grażyna Sobańska
Biblioteka Publiczna w Swarzędzu


Henryk Błachnio należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Jest autorem albumów: „Swarzędz i okolice”, „Pobiedziska i okolice”, „Sowy”, oraz „Dolina Cybiny”. Wykonał ponad milion zdjęć reportażowych, które od 25 lat ukazują się sukcesywnie w czasopismach krajowych i lokalnych. Artysta prezentował swoje prace w wielu ośrodkach twórczych w kraju i na świecie. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in. „Barwy czasu”, „Chiny- Kraj środka”, (cykl), „ Oblicza Kenii”, „Wokół Medyny- Kontrasty”, i in. Prace Henryka Błachnio zostały wysoko ocenione w wielu konkursach fotograficznych m. in. w Chinach, Japonii, Belgii czy Francji. Fotografik uhonorowany został nagrodą Grand Prix w światowym konkursie fotograficznym „Wiara i wierni świata”.

(Ze wstępu do albumu)