Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uchodźcy z Ukrainy w Swarzędzu - aktualne informacje

24.05.22

► Liczba uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie gminy Swarzędz wynosi ok. 3000. Są to głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze.

► UMiG w Swarzędzu do tej pory nadał przybyszom 1950 numerów PESEL.

► Dziękuję Państwu za okazaną pomoc - za wszystkie darowizny, wpłaty, za pracę wolontariuszy, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, pracowników UMiG oddelegowanych do obsługi uchodźców, nieocenioną pomoc strażaków i wszystkich, którzy włączają się do codziennych działań.

► Do Państwa dyspozycji nadal jest specjalny nr konta, na które wpłacać można pomoc pieniężną: Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu konto nr 16 1090 1450 0000 0001 2301 5561 z dopiskiem „UKRAINA".

► Konkretne potrzeby żywnościowe to:

- mleko UHT,

- produkty przydatne do przyrządzania śniadań i kolacji (np. sery, wędliny, pasztety, jaja, dżemy, powidła, różne konserwy),

- produkty długoterminowe (preferowana kasza gryczana, makaron),

- świeże warzywa i owoce,

- papier toaletowy i papierowe ręczniki,

- proszki do prania (w małych opakowaniach) oraz proszki do prania odzieży i bielizny dziecięcej (również najlepiej w małych opakowaniach)

W godz. 9:00 - 18:00 przekazywane przez Państwa dary przyjmują druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu (ul. Dworcowa 24) i Kobylnicy (ul. Poznańska 4).

► Aby pomóc uchodźcom w znalezieniu zatrudnienia stworzyliśmy „swarzędzką giełdę pracy". Apeluję do wszystkich przedsiębiorców o nasyłanie aktualnych ofert pracy w Swarzędzu i okolicach na adres praca.ukraina@swarzedz.pl

► Cały czas mieszkańcy gminy Swarzędz, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym od 24 lutego 2022 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa oraz obywatelom Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne z tego tytułu.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać w Ośrodku pomocy Społecznej w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 25.

Wysokość świadczenia wynosi 40 zł dziennie za osobę.

Świadczenie jest przyznawane nie dłużej niż za okres 120 dni i jest wypłacane z dołu - pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców do dnia zakończenia pobytu tych osób.

We wniosku o przyznanie świadczenia konieczne jest wskazanie imienia i nazwiska osoby przyjętej do zakwaterowania oraz jej nr PESEL.

Przyznanie i wypłata świadczenia mogą być uzależnione od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.

Wniosek do pobrania TUTAJ

► Wszystkie inne najważniejsze informacje skierowane do uchodźców z Ukrainy znajdziecie pod adresem: www.swarzedz.pl/ukraina

Всі інші важливі інформації для біженців з України Ви найдете за адресою: www.swarzedz.pl/ukraina

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek