Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

16. Przyjaciel Wierzenicy

05.05.22

...Została nim Izabela Król z Warszawy - pomysłodawczyni i koordynatorka ogólnopolskiej akcji „Gwiazdor". To program przygotowany z myślą o sprawianiu  radości dzieciom zamieszkałym w niezamożnych środowiskach.

Jego początki przed ponad 18 laty, jak to zwykle bywa, były skromne, z małym zasięgiem. Wkrótce jednak dzięki jej osobistemu zaangażowaniu, szerokim kontaktom zawodowym i zdolnościom organizacyjnym, akcja nabrała tak szerokiego rozmachu, że objęła na terenie całego kraju kilka tysięcy dzieci. Wśród nich w akcję włączone zostały przed wielu laty uczęszczające do świetlic w Wierzonce, Karłowicach i Wierzenicy.

Wyróżnienie przyznane zostało przez redakcję „Wierzeniczeń" oraz zarząd Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego w Wierzonce. Drewnianą statuetkę św. Mikołaja wręczyli rzeźbiarz Piotr Woliński - Przyjaciel Wierzenicy 2017  wraz z  Ewą J. Buczyńską i ks. Przemysławem Kompfem, którzy przekazali jej egzemplarze „Wierzeniczeń" i album  Hr. August Cieszkowski.

Laureatce towarzyszyła córka Ola. Dziękując za wyróżnienie podkreśliła wkład obecnych w świątyni, wspomagających ją w akcji zaprzyjaźnionych osób z Poznania - Marty Chojnackiej i Elżbiety Wołuckiej, z mężem Krzysztofem. Spośród Przyjaciół Wierzenicy obecni byli: Stanisław Witecki, który został nim jako pierwszy w 2007 roku, żona Teresa i córka Małgorzata śp. Kazimierza Okupnika (2011), Zbigniew Kundzewicz (2014), Piotr Woliński (2017), Elżbieta Mazur (2020).

Po mszy, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, pod wiatą odbyła się agapa, a znakiem czasu na niej były osoby z Ukrainy i ukraiński barszcz.

Ewa J. Włodzimierz Buczyńscy

fot. Włodzimierz Buczyński