Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

STRABAG zbuduje tunel w Kobylnicy - umowa podpisana!

06.07.21

Zakończyła się procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę bardzo ważnej dla naszej gminy inwestycji - tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. W przetargu ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku przez Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu konkurowały 4 firmy, a zwycięską okazała się ostatecznie oferta złożona przez firmę STRABAG Sp. z o.o., która podjęła się tego zadania za 49.985.237,77 zł. Umowa na realizację w systemie „projektuj i buduj" została podpisana 30 czerwca 2021 r.

Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Duże natężenie ruchu jest również na trasie kolejowej Poznań-Gniezno. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki często są zamknięte. A wtedy korkuje się nie tylko ulica Swarzędzka w Kobylnicy, ale również droga wojewódzka z Poznania w kierunku Pobiedzisk. Dzieje się tak, gdy korek kończy się w obrębie skrzyżowania i czekające samochody blokują przejazd pozostałym pojazdom.

- Zakończenie procedury przetargowej i podpisanie umowy z wykonawcą zamyka żmudny etap starań o rozpoczęcie tej inwestycji, tak bardzo ważnej dla naszej gminy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to do końca 2023 roku nastąpi koniec korków w Kobylnicy - mówi burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek. - Zamiast przejazdu kolejowego z rogatkami będziemy mieli 70-metrowy tunel pod torami, a zamiast skrzyżowania z sygnalizacją świetlną - rondo. Takie są założenia budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe w Kobylnicy - wyjaśnia burmistrz.

Inwestycja znacznie poprawi także bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie. Uwzględni potrzeby zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych. Wpłynie też na czas przejazdu w kierunku Poznania, Swarzędza oraz Pobiedzisk.

- Będąc jedną z największych gmin, z 50 tysiącami mieszkańców, musimy myśleć o ciągłej poprawie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców. Niektóre zadania przerastają jednak możliwości budżetu gminy. Duża inwestycja drogowa  w Kobylnicy jest przykładem, że dzięki dobrej współpracy Swarzędza z innymi zainteresowanymi podmiotami zyskujemy szansę na szybszą realizację zamierzeń - podkreśla burmistrz Swarzędza.

Inwestorem jest Powiat Poznański, a ponieważ jest to duża i kosztowna inwestycja, kosztami podzielą się PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Powiat Poznański, Gmina Swarzędz i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

- Już półtora roku temu zawarliśmy z panem starostą Janem Grabkowskim umowę o współfinansowaniu budowy tunelu. Gmina Swarzędz przekaże na ten cel łącznie 13,85 mln zł (2,5 mln zł w 2021 r., 5,55 mln zł w 2022 r. oraz 5,8  mln zł w roku 2023. Środki te zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta i Gminy Swarzędz - informuje burmistrz Marian Szkudlarek.

/mw/

fot. ZDP, STK, https://powiat.poznan.pl