Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Żegnamy Pana Aleksandra Dobę...

23.02.21

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Swarzędz. Pan Aleksander Doba zmarł śmiercią podróżnika, gdy spełniał swoje kolejne marzenie - zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro...

Rodzinie oraz bliskim Zmarłego szczere wyrazy współczucia składają:

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek wraz z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura oraz Radni Rady Miejskiej w Swarzędzu

* * *

Pan Aleksander Doba urodził się 9 września 1946. Do 1975 roku mieszkał w Swarzędzu. Ukończył Politechnikę Poznańską, a od roku 1975 mieszkał z rodziną w Policach k/Szczecinia. Swarzędzanin z pochodzenia, został pierwszym Polakiem, który bezapelacyjnie zwyciężył w prestiżowym konkursie National Geographic. Ponad pół miliona internautów zagłosowało za tytułem Podróżnika Roku 2015 właśnie dla Aleksandra Doby, który na przełomie 2013 i 2014 roku przepłynął samotnie kajakiem najszerszy odcinek Atlantyku pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej! W czasie 167 dni pokonał 12 tysięcy kilometrów. W konkursie pokonał również 9 pozostałych kandydatów, których dokonania w 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników.

Aleksander Doba, na wieść o swoim zwycięstwie, powiedział: „mam nadzieję, że moja historia zainspirowała wielu do realizacji własnych marzeń i planów, a przede wszystkim uwierzenia, że wszystko jest możliwe..."

Mary Ann Potts, Dyrektor Wydawnicza National Geographic Adventure, w podsumowaniu stwierdziła: „kandydowali wielcy podróżnicy z całego świata, wszyscy oni przekraczają możliwości ludzkiego ciała i ducha. W osobie Aleksandra Doby zwyciężyły doświadczenie i mądrość życiowa. Przypomniał nam wszystkim, że niezależnie od wieku życie powinno być dla nas wielką przygodą."

Lista osiągnięć podróżniczych pana Aleksandra jest bardzo długa:

  • rok 1989 - w ciągu 13 dni przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując dystans1189 km.
  • rok 1989 - pobił rekord Polski (bijąc też Niemców) - przepłynął kajakiem 5125 km w jednym roku. Ten nieoficjalny rekord Polski jest aktualny do dziś.
  • rok 1991 - jako pierwszy kajakarz po II Wojnie Światowej przepłynął od trójstyku granic Polski, Czechosłowacji i Niemiec Nysą Łużycką i Odrą trasę wzdłuż zachodniej granicy Polski. W tym samym roku jako pierwszy kajakarz przepłynął wzdłuż polskiej morskiej granicy oraz jako trzecia polska jednostka pływająca po II Wojnie Światowej przepłynął przez Cieśninę Pilawską koło Bałtijska i dopłynął do Elbląga (a potem do Gdyni). Jako pierwszy kajakarz, który przepłynął całą Wisłę.
  • rok 1998 - rzekami i kanałami przepłynął w ciągu 57 dni dystans 2719 km podczas wyprawy „Kajakiem przez Niemcy i dookoła Danii z Polic do Polic".
  • rok 1999 - samotnie opłynął Bałtyk podczas wyprawy „Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic". Zajęło mu to 80 dni, w czasie których pokonał 4227 kilometrów.
  • rok 2000 - w ciągu 101 dni przebył samotnie trasę 5369 km z Polic do Narwiku podczas wyprawy „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku.
  • rok 2009 - w ciągu 41 dni samotnie opłynął jezioro Bajkał podczas „Wyprawy DOOKOŁA BAJKAŁU", pokonując prawie 2000 km (1954 km linii brzegowej).
  • rok 2010 - po raz drugi, tym razem samotnie, postanowił zmierzyć się z Oceanem Atlantyckim, podczas wyprawy „Transatlantic kayak expedition". Do mety - miejscowości Acarau w Brazylii dopłynął 2 lutego 2011, po 99 dniach rejsu i przepłynięciu 5394 km (2913 mil morskich). Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem przez Atlantyk z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni.
  • rok 2013/2014 - w dniach 5 października 2013 r. - 17 kwietnia 2014 r. przepłynął ponownie Atlantyk, tym razem od portu w Lizbonie, z krótkim postojem na Bermudach, do portu Canaveral na Florydzie. Trasa miała długość 4500 mil morskich.

W uznaniu zasług 24 lutego 2015 r. Rada Miejska w Swarzędzu nadała Panu Aleksandrowi Dobie wyróżnienie „Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Swarzędz".

/-/