Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Sportowy znicz pamięci"

07.11.19

Koło Przyjaciół i Sympatyków klubu sportowego Unia Swarzędz - „Unia 100" zorganizowało po raz kolejny akcję „sportowy znicz pamięci". W tym roku zapaliliśmy znicze u 157 byłych sportowców, trenerów i działaczy, związanych ze swarzędzkim sportem. Byliśmy również w miejscu upamiętniającym „strajk dzieci swarzędzkich" - przed kościołem św. Marcina Biskupa w Swarzędzu, przy pomniku „Harcerzy" na cmentarzu przy ul. Poznańskiej oraz przy tablicy poświęconej poległym na rynku.

Zwieńczeniem naszej akcji było zapalenie w dniu 30 października 2019 r. znicza na grobie śp. Stefana Szczublewskiego, w obecności Burmistrza MiG Swarzędz Pana Mariana Szkudlarka oraz proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu ks. Szymona Likowskiego

Przypomnijmy, kim był Stefan Szczublewski.

To swarzędzanin. Z Unią był związany już przed wojną. W młodości trenował piłkę nożną, zapasy i lekkoatletykę.

Po wybuchu wojny, na początku 1940 r. Stefan Szczublewski został aresztowany  i przewieziony do Fortu VII w Poznaniu, a potem do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Z książek wydanych w związku z przypadającymi „leciami" Unii Swarzędz można dowiedzieć się, że w obozie w Dachau nie zaprzestał uprawiania sportu i brał udział w meczach piłki nożnej. Stefan Szczublewski występował w drużynie pod nazwą „WB". Drużyna ta zwyciężyła m.in. w turnieju, w którym uczestniczyło 10 drużyn różnych narodowości, zorganizowanym przez komendanta obozu w święta Bożego Narodzenia 1943 r. Nagrodą dla zwycięzców był kosz żywności.

Po zakończeniu wojny Stefan Szczublewski wrócił do Swarzędza i włączył się w działalność naszego klubu. Początkowo w klubie był sekretarzem, a od 1947 r. pełnił stanowisko prezesa Unii Swarzędz, z przerwami,  do 1976 r.

Zmarł w 1986 r. i został pochowany na cmentarzu w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej - kwatera IV, rząd VI.

Koło „Unia 100" pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej akcji oraz tym, którzy wzięli udział w upamiętnieniu Pana Stefana Szczublewskiego.

Eugeniusz Dobiński