Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

"Swarzędz na szlaku dziejów" - odc. II

09.06.18

W piątek, 8 czerwca, w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie, przy komplecie publiczności, odbyła się premiera 2 części filmu o historii Swarzędza "Swarzędz na szlaku dziejów". Drugi, z pięciu odcinków wyprodukowanych przez Telewizję STK na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, z okazji 380-lecia miasta, dotyczył okresu - od założenia miasta do II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 roku.

Na projekcję filmu zaprosił burmistrz Marian Szkudlarek, dziękując wszystkim zaangażowanym w jego powstanie. Wśród publiczności przeważała młodzież ze swarzędzkich szkół, choć nie zabrakło także radnych, dyrektorów szkół oraz innych swarzędzkich instytucji, nauczycieli, a także przedstawicieli Honorowego Komitetu obchodów 380-lecia Swarzędza oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej.

Po projekcji, nagrodzonego owacją filmu, swarzędzki historyk i główny narrator - Antonii Kobza, opowiedział o rozwoju technik budowlanych w pierwszych wiekach istnienia Swarzędza.

Film można obejrzeć w sieci pod adresami:

- 380.swarzedz.pl/video/Swarz%C4%99dz_na_szlaku_dziej%C3%B3w_(cz_2)_Full_HD.mp4

- https://www.facebook.com/swarzedzpl/videos/1863446120365449/

- https://youtu.be/Yw6ulYiHyzg

Premiery kolejnych odcinków serialu o historii Swarzędza odbędą się w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie, w Telewizji STK oraz w internecie w następujących terminach:

- 14 września, g.13:00 – cz.3 – w okresie pruskiej niewoli

- 19 października, g.13:00 – cz.4 – wsie ziemi swarzędzkiej

- 16 listopada, g.13:00 – cz.5 – od odzyskania niepodległości do okresu po II wojnie światowej

Marcin Młodziński

/fot. Joanna Szar/