Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Wierzenica, Wierzenica... i pewna obietnica

04.05.18

Czwartek, 3 maja 2018 roku był dla Wierzenicy dniem szczególnym, bowiem corocznemu odpustowi ku czci Maryi, Matki Wierzenicy i Królowej Polski w wierzenickim kościele, towarzyszyło poświęcenie i oficjalne otwarcie Wzgórza Cieszkowskiego. Plac, który jeszcze nie zdążył się zazielenić, przykuwał uwagę licznymi nasadzeniami. Parking oraz aleja prowadząca do kościoła wraz z ławeczkami, odwodnienie i nowoczesne oświetlenie wraz z wyasfaltowaną ulicą, robią naprawdę dobre wrażenie. Całość kosztowała prawie 2,2 mln zł, ale takiej właśnie oprawy potrzebowała perełka swarzędzkiej ziemi, zabytkowy, XVI-wieczny kościół drewniany pw. św. Mikołaja.

Inwestycja ta była realizacją pewnej obietnicy, złożonej w 2015 roku, po ogłoszeniu wyników Budżetu Obywatelskiego. Zagospodarowanie Wzgórza Cieszkowskiego otrzymało wówczas blisko 2600 głosów, co znacznie przekraczało liczebność tej małej przecież wioski. Burmistrz Marian Szkudlarek, który jak mówi „zakochał się w Wierzenicy”, doceniając tę niezwykłą mobilizację społeczną obiecał, że ta inwestycja będzie zrealizowana z budżetu Gminy. Dzięki poparciu radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu tak się też stało i teraz, w roku 865-lecia mieszkańcy Wierzenicy, swarzędzanie oraz liczni turyści mogą cieszyć się tak długo wyczekiwanym, pięknie zagospodarowanym placem.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej laudację o Przyjacielu Wierzenicy, który to tytuł jest co roku przyznawany osobom o szczególnych zasługach dla wierzenickiej ziemi, w imieniu redakcji pisma parafialnego Wierzeniczenia oraz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego Wierzonce wygłosiła Ewa Buczyńska. Okolicznościową statuetkę św. Mikołaja wręczył dwunastemu Przyjacielowi Wierzenicy - Burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz Marianowi Szkudlarkowi Jacek Wojciechowski- Przyjaciel Wierzenicy AD 2008 oraz Maciej Dominikowski - redaktor Wierzeniczeń, a zarazem sołtys Wierzenicy.

Oznaczonym miejscem w ławce został wyróżniony także główny wykonawca, Jakub Kozaczyk, właściciel firmy Iveston z Obornik, który jak się okazało, był ministrantem w kościele na Naramowicach w czasach, gdy ks. Kompf był tam wikarym. To wyróżnienie z kolei zaprezentował pan Stanisław Witecki Przyjaciel Wierzenicy AD 2007.

Po Mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Jerzego Stachowiaka i ks. Przemysława Kompfa, już przed kościołem, wysłuchano przeboju autorstwa Januarego Zaradnego „Wierzenica, Wierzenica”, w archiwalnym wykonaniu duetu „Czarne Koty” (zobacz link). Następnie, Julia Panek ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce pięknie wyrecytowała wiersz Marii Magdaleny Pocgaj pt. „Wierzenica”. Ks. Stachowiak wraz z ks. Kompfem poświęcili Plac Placu Augusta Cieszkowskiego, po czym nastąpiło jego oficjalne otwarcie, którego dokonali: Burmistrz Marian Szkudlarek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura, mała mieszkanka Wierzenicy, zmagająca się z ciężką chorobą Nicol Wala, oraz ks. Przemysław Kompf.

Zwieńczeniem tego pięknego, słonecznego dnia była agapa dla wszystkich gości, przygotowana z wielkim zaangażowaniem przez parafian. Były zatem oprócz zupy i gulaszu także pyszne, domowe ciasta, które smakowały wybornie przy muzyce w wykonaniu Swarzędzkiej Orkiestry Dętej.

Proboszcz zaprosił wszystkich na 17 czerwca br., kiedy to po Mszy św. o godz. 11.00 wystąpią przy wierzenickim kościele słynni Bracia Kaczmarek. Zaproszenie muzyczne na koncert zobacz tutaj.

Marcin Młodziński

/fot. W. Buczyński, T. Rybarczyk/