Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Święto Patrona Swarzędza

20.03.18

Tegoroczne obchody Święta Patrona Miasta i Gminy Swarzędz - św. Józefa miały szczególnie uroczysty charakter i tak być musiało: 380-lecie lokacji Swarzędza to okazja do podsumowań, ale i świętowania.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę, 18 marca 2018 r., w kościele pw. św. Marcina Biskupa, mszą świętą za mieszkańców Miasta i Gminy. Podczas mszy, odprawionej przez biskupa Damiana Bryla, poświęcony został nowy sztandar Swarzędza.

Druga część obchodów odbyła się nazajutrz. W słoneczne południe 19 marca, przedstawiciele władz gminy, organizacji społecznych, stolarzy, duchowieństwa, służb publicznych i młodzieży, w asyście pocztów sztandarowych, złożyli kwiaty pod figurą św. Józefa obok Centrum Meblowego Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Wartę honorową przy pomniku wystawili swarzędzcy harcerze.

Następnie w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Szkole Podstawowej w Zalasewie występem chóru „Akord" rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Swarzędzu. Przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Czachura powitała wszystkich przybyłych, m.in. posła na Sejm RP Szymona Szynkowskiego vel Sęka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, Starostę Poznańskiego Jana Grabkowskiego, byłego ministra i posła Stanisława Kalembę, burmistrzów i wójtów zaprzyjaźnionych gmin - Dorotę Nowacką i jej zastępcę Zbigniewa Zastrożnego z Pobiedzisk, Jacka Sommerfelda z Czerwonaka, Szymona Matyska i jego zastępcę Waldemara Biskupskiego z Kostrzyna, skarbnika Miasta Poznania Barbarę Sajnaj, Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Swarzędz Aleksandra Dobę - wielkiego podróżnika, pogromcę mórz i oceanów. Z powodu obowiązków parlamentarnych na uroczystość przybyć nie mogły: Bożena Szydłowska - poseł na Sejm RP oraz Krystyna Łybacka - europoseł. Obie panie przysłały listy z gratulacjami i życzeniami. Serdecznie powitani zostali także wszyscy członkowie Honorowego Komitetu Obchodów 380-lecia Swarzędza, burmistrzowie i radni poprzednich kadencji, radni Rady Powiatu Poznańskiego, przedstawiciele duchowieństwa oraz wszystkich instytucji, służb i organizacji z naszej gminy. Przewodnicząca Barbara Barbara Czachura w swoim wystąpieniu podkreślała szczególne pielęgnowanie pamięci o przeszłości, dbałość o tradycję - tak niezbędne dla zachowania ciągłości historycznej.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. Dziękując gościom za przyjęcie zaproszenia na uroczystą sesję pokreślił jej wyjątkowy, jubileuszowy charakter. Mówiąc o roku 2018 wymienił także inne, ważne jubileusze: 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 865-lecie Wierzenicy w gminie Swarzędz, 60-lecie chóru męskiego Akord, wreszcie 60-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu. Burmistrz Szkudlarek poinformował też o jubileuszowych inwestycjach i przedsięwzięciach, okolicznościowych imprezach, zaprezentował jubileuszowe wydawnictwo - pięknie wydany album „Swarzędz wczoraj i dziś", będący słowną i fotograficzną opowieścią o mieście na przestrzeni wieków.

Meblarski wątek dziejów i tradycji Swarzędza wyeksponowany został w wystąpieniu Cechmistrza Cechu Stolarzy Swarzędzkich Piotra Kasprzaka.

Wiele ciepłych, nie tylko powodowanych kurtuazją słów usłyszeliśmy w przemówieniach gości - marszałka Wojciecha Jankowiaka, starosty Jana Grabkowskiego, Antoniego Odzimka z poznańskiej Izby Rzemieślniczej, burmistrzów Doroty Nowackiej i Szymona Matyska oraz wójta Jacka Sommerfelda.

Zgromadzeni w Swarzędzkiej Sali Koncertowej z uwagą i przyjemnością obejrzeli - nakręcony przez Swarzędzką Telewizję Kablową, w oparciu o materiały historyczne Antoniego Kobzy - film pt. „Swarzędz na szlaku dziejów" - od prehistorii po wiek XX.

Kulminacyjnym punktem sesji było wręczenie zaszczytnych tytułów Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz panu Pawłowi Pawłowskiemu - wieloletniemu prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu oraz panu Stanisławowi Wieczorkowi - swarzędzkiemu przedsiębiorcy, słynącemu z uprawy róż i materiału szkółkarskiego, chętnie kupowanych w całej Europie.

Z kolei listy gratulacyjne od władz naszej gminy oraz specjalne statuetki 380-lecia trafiły do rąk byłych burmistrzów - Jerzego Gruszki, Jacka Szymczaka, Bożeny Szydłowskiej, Marka Baumgarta, Anny Tomickiej i przewodniczących Rady Miejskiej - Barbary Brodowskiej-Właźlińskiej, Arkadiusza Małyszki, Piotra Choryńskiego, sołtysów z najdłuższym stażem - Marii Drozdy z Jasina oraz Krzysztofa Nowaka z Puszczykowa Zaborza, wieloletnich radnych - Teresy Rucińskiej i Tadeusza Witkowskiego, wielkiego podróżnika Aleksandra Doby.

W dniu tak uroczystym zasłużeni swarzędzcy stolarze wyróżnieni zostali odznakami i medalami branżowymi wręczonymi przez Cechmistrza Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Oto ich nazwiska: Bogdan Wichtowski, Walenty Przybylski, Ryszard Szymański, Krzysztof Szymanowski, Kazimierz Kasprzak, Zbigniew Rybicki, Aleksander Szymanowski.

Dopełnieniem podniosłego i odświętnego charakteru swarzędzkiego spotkania był występ gwiazdy piosenki artystycznej Renaty Przemyk.

Wszyscy uczestnicy uroczystej sesji otrzymali na pamiątkę jubileuszowy album „Swarzędz wczoraj i dziś".

Teresa Radziszewska, Maciej Woliński

Fot. A. Młynarczak, T. Rybarczyk