Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Uczniowie na stażu w Korbach

08.02.18

Od 28.01.2018 r. do 10.02.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu - Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności: mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych przebywali - w ramach projektu: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego" z programu „POWER VET - w BBZ Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg w miejscowości Korbach na terenie Niemiec.

O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg szkolenia ze strony polskiej dbali opiekunowie - nauczyciel przedmiotów zawodowych: Wiesław Światłowski, oraz germanistka Aldona Urbaniak, a ze strony niemieckiej dyrektor Kreishandwerkschaft Waldeck w Korbach Gerhard Brühl, oraz mistrz działu mechatroniki pojazdów samochodowych Marco Böhmecke, który prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy projektu poznawali nowoczesne technologie informatyczne, specjalistyczny sprzęt związany z diagnostyką pojazdów, poszerzając swoją wiedzę w zakresie mechatroniki pojazdów samochodowych. Centrum Kształcenia Zawodowego w Korbach jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt w warsztacie samochodowym i w najnowocześniejsze aparaty diagnostyczne. Połączenie teorii z praktyką wpłynęło znacząco na zdobycie wiedzy przez uczestników projektu. Umiejętności praktyczne, które uczniowie zdobyli podczas zajęć, zostały potwierdzone przez otrzymane certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność.

Istotą wyjazdu do niemieckiego ośrodka szkoleniowego była również potrzeba kształcenia i doskonalenia umiejętności językowych. Wizyta w Korbach była również znakomitą okazją do poznania kultury, historii i tradycji regionu. Uczniowie zwiedzili zamek w Waldeck, miasto Kassel, Fritzlar i Willingen, gdzie znajduje się znana skocznia narciarska, na której odbyły się zawody pod nazwą „Wilingien Five 2018" zaliczane do Pucharu Świata. W pobliżu Korbach są jeziora Eder i Diemel z zaporami wodnymi. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć te zapory i zapoznać się z ich historią.

Wiesław Światłowski

ZS nr 1 w Swarzędzu