Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony

Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
PL DE EN

Jan Ptaszyn Wróblewski - koncert 5 listopada

02.10.17

W niedzielę 5 listopada 2017 r. o godz. 18:00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie wystąpi JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET.

Bilety w cenie 45 zł do nabycia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14- wjazd od ul. Jesionowej) oraz na portalu www.kupbilecik.pl

Jan Ptaszyn Wróblewski to żywa legenda polskiego jazzu - muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce.

Poza tym komponował również muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. W tym roku Ptaszyn obchodził osiemdziesiąte pierwsze urodziny i sześćdziesiątą czwartą rocznicę działalności artystycznej. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu.

W 1956 r. rozpoczął współprace grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George'a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz" Leonarda Feathera.

Nagrał kilkanaście autorskich płyt, z których ostatnie to: w Kwartecie: (2005) i (2007),

oraz w Sekstecie - Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz (2014).

Jan Ptaszyn Wróblewski Kwartet (Quartet)

powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczona ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę oparta o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijająca jednak bardziej współczesnych osiągnieć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, ze nie jest wyobcowany od swojej publiczności.

Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz" (2005) oraz „Supercalifragilistic" (2007) - obie wydane przez BCD Records.

Skład zespołu:

Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofon tenorowy

Wojciech Niedziela - fortepian

Andrzej Święs - kontrabas

Marcin Jahr - perkusja

Zapraszamy!

/ok/