Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 58 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

06.05.20

Szanowni Państwo! Przekazuję poniżej informacje zebrane dzisiaj podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którą - wzorem kilkudziesięciu poprzednich dni - odbyliśmy w związku z epidemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z środy, 6 maja na terenie naszej gminy 35 osób (22 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 22 osoby (18 adresów) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Do tej pory odnotowano u nas 6 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (1 osoba nadal przebywa w szpitalu, 3 pozostają izolacji domowej, a 2 już wyzdrowiały).

WIELKOPOLSKA. Według najświeższych danych w Wielkopolsce do tej pory potwierdzono zakażenie u 1610 osób. Zmarły 102 osoby. Od wczoraj potwierdzono w naszym województwie 13 nowych zakażeń koronawirusem, z czego część w pobliskiej okolicy - 1 w powiecie poznańskim, 2 w gnieźnieńskim, 1 w kościańskim. Najwięcej (8) nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem dotyczy tym razem powiatu ostrowskiego.

Ważne dla nas informacje zawiera załączona mapa zakażeń (dane z 5 maja) przedstawiona przez wojewodę

Bardzo Państwa proszę o zapoznanie się z nią.

POLSKA. Dzisiaj (6 maja) rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 218 nowych zakażeniach w Polsce. Na COVID-19 zmarło także kolejnych siedem osób (75-letni mężczyzna z Radomska, 79-letnia kobieta z Łańcuta, 74-letnia kobieta, 66-letni mężczyzna, 90-letnia kobieta, 74-mężczyzna z Poznania oraz 86-letnia kobieta z Gdańska. Dotychczasowy bilans zakażonych w naszym kraju wynosi łącznie 14.647 osób, w tym 723 pacjentów zmarło.

218 nowych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono m.in. w województwach: śląskim (145), dolnośląskim (17), wielkopolskim (13), małopolskim(11), opolskim (10), zachodniopomorskim (10).

Podano także najnowsze statystyki na temat wyzdrowień. COVID-19 pokonało dotychczas 4.655 osób. Aktualnie w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2760 osób, a ponad 101 tys. osób przebywa w kwarantannie, 17 tys. pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

► Szanowni Państwo! Wczoraj (5 maja) po południu nadeszła informacja o śmierci zakażonej koronawirusem pielęgniarki ze szpitala w Zawierciu (woj. śląskie). Przez blisko dwa tygodnie o jej życie walczyli lekarze z Wrocławia. To już czwarta śmiertelna ofiara COVID-19 wśród pracowników polskiej służby zdrowia. Rodzinie Zmarłej składam wyrazy współczucia. Równocześnie serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich pracę i poświęcenie dla pacjentów.

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 3,742 mln (wzrost od wczoraj o 86 tys.), zgonów - 258,8 tys. (6300 od wczoraj), a ponad 1,24 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Miło mi poinformować, że od najbliższego piątku (8 maja) wznowi działalność nasze muzem przy ul. Bramkowej w Swarzędzu. Serdecznie zapraszamy i prosimy o przestrzeganie nowego regulaminu. Oto Zasady zwiedzania Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki obowiązujące w okresie zagrożenia COVID-19

Przypominam przy okazji, że od 5 maja mogą Państwo ponownie korzystać ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Godziny otwarcia i zasady działania (podporządkowane wymogom sanitarnym) podajemy TUTAJ

► Dzisiaj odbędziemy naradę z przedstawicielami klubów, podczas której wypracowane mają być nowe zasady udostępniania obiektów sportowych. Planuję, aby w pierwszej kolejności mogły z nich korzystać właśnie kluby i zorganizowane grupy, przy spełnieniu wymogów sanitarnych. Po zaakceptowaniu nowego regulaminu będę mógł Państwa poinformować o decyzji w sprawie możliwości korzystania ze swarzędzkich obiektów sportowych.

► Przedszkola i żłobki - kończąc konsultacje w sprawie ewentualnego ponownego otwarcia tych placówek,  robimy analizę zapotrzebowania ze strony rodziców dzieci, kontynuujemy przygotowania organizacyjne i sanitarne, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego

Podkreślam, że moim nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów - kwestia to zbyt poważna, abym już dziś mógł podać decyzję co do przedszkoli i żłobków.

► Przez cały czas pandemii działają wszystkie gminne instytucje i służby. W tym trudnym dla wszystkich czasie Ośrodek Pomocy w Swarzędzu wspierany przez strażaków i strażników służy pomocą naszym mieszkańcom, którzy tego potrzebują. Przypominam aktualny komunikat OPS - zamieszczamy go TUTAJ.

► Ponownie bardzo wszystkich Państwa proszę: zasłaniajmy usta i nos, zachowujmy dystans, przestrzegajmy wszystkich innych wymogów sanitarnych. Dbajmy o zdrowie własne i innych. Aktualne zasady i ograniczenia podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek